Jalgratturi juhiluba

Jalgrattur võib sõiduteel üksi sõita alates 10. eluaastast, kui ta tunneb liiklusreegleid ja omab jalgratturi juhiluba. Jalgratturi juhiluba peab olema kõigil 10–15-aastastel sõiduteel sõitvatel jalgratturitel.

Rohkem infot jalgratturite koolituse ja eksamineerimise kohta leiate siit.

Kuidas saada jalgratturi juhiluba?

Jalgratturi juhiloa saamiseks tuleb kõigepealt selgeks õppida liiklusreeglid. Kui koolis jalgratturikoolitust ei toimu, võib lapsevanem last ise õpetada. Vajalikud materjalid on tasuta saadaval Transpordiameti teenindusbüroodes ja internetilehel www.liikluskasvatus.ee.

Lisaks teoreetilistele teadmistele tuleb kindlasti harjutada jalgrattasõitu.

Jalgratta juhtimisõiguse eksam

Eksam koosneb kahest osast teooria- ja sõidueksamist.

Teooriaeksam koosneb 15 valikvastustega küsimusest. Igale küsimusele on üks õige vastus. Aega testi tegemiseks on 30 minutit. Testi edukaks läbimiseks peab õigesti olema vastatud vähemalt 13 küsimust.

Sõidueksam koosneb kolmest platsiharjutusest ja sõidust väikese liiklussagedusega teel või imiteeritud liiklusega platsil. Platsil kontrollitakse jalgrattasõiduoskust, tuleb läbida erinevad sõiduharjutused slaalom, rajavahetus (ümberpõige takistusest), pidurdamine, kaheksa. Sõidueksami teises osas kontrollitakse jalgratturi liiklusreeglite tundmist ja teiste liiklejatega arvestamist.

Kus saab sooritada eksamit?

Jalgratturi eksamineerimise õigust omavad põhikoolid, gümnaasiumid, huvikoolid, politseiprefektuurid, autokoolid ja Transpordiamet. Uurige oma lapse koolist järele, kas seal korraldakse jalgratturikoolitust.

Erandkorras võib last koolitada lapsevanem. Sellisel juhul peate eksami sooritamiseks pöörduma Transpordiameti poole, kus eksamid toimuvad suvekuudel (juuni, juuli, august) vähemalt kord kuus Tallinna, Tartu, Pärnu ja Jõhvi teenindusbüroodes.

Teenindusbüroosse tulge koos lapsega. Eelnevalt täitke jalgratturi juhiloa taotlus ja allkirjastage digitaalselt ning saatke see e-postiaadressile info@transpordiamet.ee (vähemalt 2 tööpäeva enne teooriaeksamit) või võtke kaasa prindituna paberkandjal.

Võtke büroosse kaasa:

  • lapse isikut tõendav dokument;
  • foto 3 x 4 cm;
  • isiklik kiiver;
  • võimalusel oma jalgratas.

Eksamit tutvustav video.

Registreeru Transpordiametis teooriaeksamile siin.

Transpordiametis toimuvad teooria- ja sõidueksamid erinevatel päevadel. Täpsema info sõidueksamite aegade kohta saate teooriaeksami järel eksamit läbi viinud bürootöötajalt.

Viimati uuendatud 16.08.2021