Mootorsõidukijuhi juhendaja

Juhendamise eesmärk on anda autokoolis õppivale või autokooli lõpetanud isikule sõidupraktikat. Juhendamiseks peab juhendaja taotlema Transpordiametist juhendaja õiguse.
  • peab omama vastava kategooria mootorsõiduki juhiluba vähemalt viis aastat, mille hulka arvestatakse ka esmase juhiloa omamise aeg;
  • ei tohi olla kehtivaid karistusi mootorsõiduki joobeseisundis või alkoholi piirmäära ületavas seisundis juhtimise eest ega liiklusnõuete sellise rikkumise eest, mille eest liiklusseadus näeb ette mootorsõiduki juhtimisõiguse äravõtmise või mille eest juhtimisõigus on ära võetud, arvestades karistusregistri seaduse §-s 24 nimetatud karistusandmete kustutamise tähtaegu;

Juhendaja õiguse saamiseks tuleb esitada taotlus kas isiklikult Transpordiameti teenindusbüroos või e-teeninduses. Juhendi leiad siit

Taotlemiseks tuleb esitada:

  • isikut tõendav dokument;
  • juhiluba, kui liiklusregistris puuduvad andmed kehtiva juhiloa kohta;
  • kehtiv tervisetõend, kui tervisetõendi andmed liiklusregistris ei ole kehtivad või terviseseisund on muutunud;
  • tasuda riigilõiv;
  • üks kuni kolm nime, keda soovitakse juhendama hakata. E-teeninduses taotledes peate sisestama juhendatava(te) isikukoodi(d).

Kui kõik nõuded on täidetud, väljastab Transpordiamet juhendaja õiguse, mille kehtivus on 12 kuud.

Kui taotlete juhendaja õigust teenindusbüroos, siis hetkel kehtiv riigilõiv on 16 eurot. Kui taotlete e-teeninduses, siis 12 eurot.

Juhendaja õigus tunnistatakse kehtetuks, kui:

  1. juhendaja õiguse andmise alus on ära langenud;
  2. juhendaja õigus on antud alusetult;
  3. juhendaja õigus või selles sisalduv kanne või andmed on võltsitud;
  4. väljastatakse uus juhendaja õigus.

Juhendada saab isikut, kellele on väljastatud koolituskursuse õpingukaart või koolituskursuse tunnistus ja kelle nimi on kantud juhendaja õigusele. Sõidupraktika tegemisel peab juhendataval kaasas olema isikut tõendav dokument ja koolituskursuse õpingukaart või koolituskursuse tunnistus.

Alla 18-aastast isikut saab juhendada üksnes tema seaduslik esindaja.

Juhendada ei saa isikut, kelle esmane juhiluba ja juhtimisõigus on kehtetuks tunnistatud ning kelle juhtimisõiguse äravõtmise tähtaeg ei ole möödunud.

Juhendada ei saa isikut, kes taastab juhtimisõigust ja

  • kelle mootorsõidukijuhi juhtimisõigus on põhi- või lisakaristusena ära võetud;
  • kes ei ole juhiluba vahetanud viie aasta jooksul selle kehtivuse tähtaja möödumisest arvates.

Mitut isikut saab juhendada?

Ühele juhendaja õigusele saab kanda korraga üks kuni kolm juhendatava nime. Oluline on enne juhendaja õiguse taotlemist veenduda, et need isikud omavad koolituskursuse õpingukaarti (millele on koolitaja poolt tehtud märge teeliiklusesse lubamise kohta) või koolituskursuse tunnistust.

Kas ma saan juhendada oma tuttava last?

Jah, kui nimetatud isik on vanem kui 18-aastane ja tal on olemas koolituskursuse õpingukaarti (millele on koolitaja poolt tehtud märge teeliiklusesse lubamise kohta) või koolituskursuse tunnistust. Ei, kui ta on alla 18-aastane, sest sellisel juhul võib teda juhendada vaid tema seaduslik esindaja.

Kas ma saan juhendada oma tuttavat, kes taastab juhtimisõigust?

Ei saa, kui tema juhtimisõigus on äravõetud põhi- või lisakaristusena. Ei saa, kui ta pole oma juhiluba vahetanud viie aasta jooksul arvates selle kehtivusaja lõppemisest. Juhtimisõiguse taastajad saavad sõidutunde võtta autokoolist.

Kas välismaalane saab taotleda juhendaja õigust?

Jah, saab. Välismaalane saab esitada taotluse e-teeninduses, kui tal on olemas Eesti isikukood, tema välisriigi juhiloa andmed on kantud liiklusregistrisse, tal ei ole kehtivaid karistusi ja tal on olemas kehtiv mootorsõidukijuhi tervisetõend, mille andmed on samuti liiklusregistris olemas.

Kui välismaalasel ei ole Eesti isikukoodi, siis tuleb juhendaja õiguse taotlemiseks pöörduda isiklikult Transpordiameti teenindusbüroosse.

Kas õpetaja õigusega isik võib ka juhendaja olla?

Jah, juhendajaks võib olla ka kehtiva mootorsõidukijuhi õpetaja õigust omav isik. Seega selline isik ei pea taotlema eraldi juhendaja õigust. Küll aga tuleb meeles pidada, et kui tegemist on juhendamisega, siis ei ole koolituskursuse õpingukaardi täitmine lubatud.

Kas juhendaja on sõidupraktika ajal juht?

Liiklusseaduse § 2 kohaselt on loetakse mootorsõidukijuhi juhendaja sõidupraktika ajal juhiks.

Kuidas saan teeliikluses tõendada juhendaja õigust?

Õigust juhendada saab tõendada liiklusregistri andmete alusel. See tähendab, et olete taotlenud enne sõidupraktika alustamist juhendaja õiguse ja teil on teeliikluses osaledes kaasas vähemalt isikut tõendav dokument.

Taotlesin juhendaja õiguse, kuhu kandsin ühe juhendatava nime. Nüüd selgus, et üks teine isik soovib veel, et ma oleksin tema juhendaja. Kas ma saan olemasolevale juhendaja õigusele lisada ühe uue nime?

Ei saa. Olemasolevale juhendaja õigusele ei ole võimalik lisada uut nime. Te peate taotlema uue juhendaja õiguse ja enne juhendaja õiguse väljastamist veenduma, et sinna on kantud kõik need nimed, keda juhendama soovite hakata. Juhendada saab korraga kuni kolme erinevat isikut.

Kui mitu juhendaja õigust võib mul olla?

Korraga saab isikul olla vaid üks kehtiv juhendaja õigus, kuhu on kantud üks kuni kolm juhendatava nime ning juhendaja õigus kehtib 12 kuud.

Kas ma võin sama juhendatava nime mitu korda erinevatele juhendaja õigusele lisada?

Selles osas piirangut kehtestatud ei ole.

Mootorsõiduki juhendaja meelespea

Juhendaja meelespea annab selgitava ülevaate juhendamise eesmärgist, juhendaja rollist ning sõidupraktika tähtsusest noore juhi ettevalmistamisel.

Loe edasi
Mootorsõidukijuhi õpetaja

Mootorsõidukijuhi õpetajakoolitust teostab Haridus- ja Teadusministeeriumi sellekohast tegevusluba omav kõrgkool. 

Loe edasi

Kas sellest lehest oli abi?

Viimati uuendatud 19.09.2023