Elanikele suunatud liiklushariduslikud tegevused 2020

Eestis on liiklusohutuse aluseks nullvisioon, mille neli põhimõtet käsitlevad liiklejale ohutu keskkonna tagamise erinevaid aspekte. Siiski jääb liikleja üheks võtmeteguriks veel pikaks ajaks. Ennetustöö ja liikluskasvatuse eesmärk on toetada liiklejat muutuvas keskkonnas ja kujundada tema liikluskäitumist teavitustöö ja liiklushariduse kaudu.

Ütlust, et 2020. aasta oli eriline, kuuleb tihti. Kuna liiklushariduse ja ennetustöö olulised sihtrühmad (õpetajad, õpilased, eakad) olid COVID-19 viirusest ohustatud, siis suur osa nendele planeeritud koolitus- ja teavitustegevusi tuli kas ära jätta või leida uusi lähenemisi. Näiteks lõime liikluskasvatuse kodulehele distantsõppelehekülje ja võtsime kasutusele Moodle’i õpikeskkonna, et eriolukorra ajal kontaktivabalt koolitusi läbi viia. Esmakordselt korraldasime veebiseminare, samuti töötasime välja uusi õppematerjale ja uuendasime olemasolevaid.

2020. aastal valmis uus e-õppekeskkond liikluskasvatus.ee, kust leiab haridusasutustele suunatud tasuta õppematerjalide tellimiskeskuse.

Lisaks liikluskasvatuse kodulehele jagame uut liiklusharidus- ja ohutusalast infot liikluskasvatuse Facebooki lehel ning valminud on Maanteeameti, MTÜ Aga Mina ning Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti koostööna veebipõhine õpikeskkond Aga mina liiklen ohutult. Veebileht on suunatud eeskätt väikelaste vanematele ja nendega tegelevatele õpetajatele. Sealt leiab olulist liiklusohutusalast informatsiooni, saab koos lapsega liiklussituatsioone vaadelda ja ohutu liiklemise teemadel arutleda. 2020. aastal külastati lehte üle 25 000 korra.

2020. aastal korraldas Maanteeamet 702 liiklushariduslikku või ennetustegevust, neis osales kokku 34 159 inimest.

Joonis 1. Maanteeameti liiklushariduslikud ja ennetustegevused maakonniti ja liigiti 2020. aastal

Joonis 1. Maanteeameti liiklushariduslikud ja ennetustegevused maakonniti ja liigiti 2020. aastal 

Lapsed ja noored

2020. aastal korraldas ennetustöö osakond 453 lastele ja noortele mõeldud ennetustegevust, millesse oli kaasatud 20 285 last.

2020. aastal uuendatud õppematerjalide tellimiskeskus on sarnaselt varasematele aastatele haridusasutustele suunatud keskkond, kust nende esindajad saavad  tasuta tellida õppe-, juhend- ja teabematerjale liikluskasvatusalase tegevuse toetamiseks ja läbiviimiseks nii lastele, õpetajatele kui lastevanematele. Nimistus on 89 erinevat toodet, millest eestikeelseid on 54, venekeelseid 33 ja ingliskeelseid kaks. 2020. aastal telliti õppevahendeid 345 korral, neist 271 olid üldhariduskoolide ja 74 lasteaedade tellimused.

Liikluskalendreid, kokku 3040, saatsime 605 lasteaia kõikidesse aiarühmadesse. Esimese klassi õpilastele ja nende õpetajatele mõeldud liiklusaabitsaid, kokku 14 150, viisime kõikidesse üldhariduskoolidesse. Liiklusaabitsa jaotamisel olid abiks koostööpartnerid Politsei- ja Piirivalveametist ning omavalitsustest. Lisaks saatsime 558 lasteaeda riiklikku õppekava toetava uue õppevahendi „Liiklustarga liiklusmäng“, mis on eeskätt suunatud  6–7-aastastele lastele.

Sekkumiskoolitusi või -projekte haridusasutustele viime läbi üldharidus- ja kutsekoolides.

„Tasuta jalgratturikoolitus igale 10-aastasele lapsele“ projektiga toetame üldhariduskoolide 3. klasside lastele jalgratturikoolituste korraldamist. Eesmärk on põhjaliku jalgratturikoolituse kaudu suurendada laste ohutut käitumist liikluses. Aasta-aastalt on projektis osalevate koolide arv kasvanud. 2020. aastal toimus 121 liikluskoolitust, mille läbis 2894 õpilast. 2020. aastal väljastati jalgratta juhtimisõigus 5058 lapsele.

Projekt „PEATU, VAATA, VEENDU!“ on suunatud 5.–6. klasside õpilastele, et juhtida õpilaste tähelepanu sõidutee ületamise ohutusele reguleerimata ülekäiguradadel. Projektis osales 4994 õpilast 120 koolist ning ohutussõnumid markeeriti ligi 500 reguleerimata ülekäiguraja või muude ohtlike kohtade juurde.

Möödunud aastal jätkasime üldhariduskoolide 9. klasside noorte riskikäitumise ennetamisele suunatud koolitustega „Georg ja Kaspar“. Koolituse eesmärkideks on aidata kaasa liikluses vigastatute ja hukkunute arvu vähendamisele põhikooli noorte seas ning toetada riiklikku õppekava läbiva teema „Tervis ja ohutus“ käsitlemist kolmandas kooliastmes. Koolitusel käsitletakse järgnevaid teemasid: seadusandlus, vastutus, noorte unistused ja nende põrkumine reaalsusega, ahvatlused ja neist sündinud rumalused, seos väärtegu-tagajärg. Eraldi teemaks on noorte peamised liiklusriskid: joobes juhtimine, oma võimete ülehindamine, vähene sõidukogemus, turvavarustuse puudumine, vajadus teiste ees silma paista. 2020. aastal toimus 136 koolitust, milles osales 7192 õpilast. 

Noorte riskikäitumist ja ohutumaid käitumismudeleid käsitlev koolitus „Selge pilt...!?“ on suunatud üldhariduskooli 11. klassi ja kutsekooli teise kursuse õpilastele. Koolituse eesmärkideks on aidata kaasa noorte teadlikult võetud riskide ja liiklusõnnetustesse sattumise arvu vähenemisele ning toetada riiklikku õppekava läbiva teema „Tervis ja ohutus“ elluviimist neljandas kooliastmes. Koolitusel kasutatakse teoreetilisi ja praktilisi käsitlusi, mis lähtuvad liikluse üldriskidest, alkoholi mõjust inimesele, sh liikluskäitumisele, selgitatakse liiklusõnnetuste tekkepõhjuseid ja tagajärgi ning arutatakse võimalikest raskustest õnnetusejärgsel perioodil. 2020. aastal toimus 64 koolitust, milles osales 2279 õpilast.

Kolmandat aastat korraldas ennetustöö osakond konkursi haridusasutuste noortele. Kutsusime 7.–9. klassi õpilasi osalema loovkonkursil „Vaata mind!“ Seekord sidusime varasemad konkursid üheks ja tulime välja liiklusohutuskonkursiga, mille keskseteks teemadeks olid kõrvaliste tegevuste ennetamine ja/või enda nähtavaks tegemine liikluses. Kokku laekus 31 tööd, millega oli seotud 85 noort ja nende juhendajad.
Lisaks toimusid näiteks piirkondlikud projektipäevad ja Kaitse  End ja Aita Teist  (KEAT) laagrid, millest võttis osa 2926 last.

Õpetajad

2020. aastal viidi õpetajatele läbi 83 ennetustegevust, milles osales kokku 1961 õpetajat.

Möödunud aastal toimus õpetajatele 48 koolitust: lasteaedade ja üldhariduskoolide meeskondade koolitused, KEAT õpetajakoolitused, jalgratturite koolitajate koolitused, lasterühma saatjakoolitus. Koolitustel osales 968 õpetajat. 

Lisaks osalesid 423 õpetajat täiendavalt 35 muul ohutus- või liikluskoolitusel, näiteks ohutusteemalise õpetajaraamatu koolitus, temaatilised koolitused, ülikoolis lasteaiaõpetajate või klassiõpetajate erialal õppijate liiklusohutusalane koolitus, Raplamaa ÄKK (ohutusõppus haridusasutuste meeskondadele). 
Uute õppevahendite tutvustuseks korraldasime novembris kaks veebiseminari – ühe lasteaiaõpetajatele ja teise esimese kooliastme õpetajatele. Õpetajad said ülevaate veebipõhisest õpikeskkonnast Aga mina liiklen ohutult. Lasteaiaõpetajatele esitlesime lisaks õpikeskkonnale ka uut õppevahendit . Mõl„Liiklustarga liiklusmäng“emad veebiseminarid on järelvaadatavad liikluskasvatuse kodulehel. 

Koostöötegevused ülikoolidega toimusid kahe koostöölepingu tegevuskavade põhiselt. Lepingud on sõlmitud Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledžiga ning Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Tehnikakõrgkooli, TLÜ Haapsalu Kolledži ning Sisekaitseakadeemiaga koolitranspordi ohutuse kompleksuuringu koostööleppe alusel.

Tartu Ülikooli Sporditeaduste ja Füsioteraapia osakonnaga tegime koostööd lasteaia ja klassiõpetajate liiklusohutusalaste koolituste läbiviimisel liikumisõpetuse ja kehalise kasvatuse didaktika ainete raames. Samuti jätkub koostöö Tartu Ülikooli Narva kolledžiga lasteaiaõpetajate põhiõpetuses avatud õpikeskkondade aine raames.

2020. aastal osalesime üliõpilaste liiklusohutusalaste lõputööde konverentsi korraldamisel. Ligi 200 osalejaga konverents toimus veebis, kus kümme üliõpilast esitles oma liiklusohutusteemalist lõputööd.
 

Elanikud

Ennetustöö osakond osales elanikonnale suunatud teavitustegevustes 166 korral, tegevustes osales ca 12 000 inimest.

Liiklusohutusalast teavitustööd ohutuspäevadel ja avalikel üritustel viidi läbi 54 korral, neis osales 10 330 inimest. Möödunud aastal oli liiklusohutusalase teavitustöö, individuaalse nõustamise ja aktiivtegevuste läbiviimise peamine teema jalgratturi ohutus: kiiver, jalgratta vigurrada, kõrvalised tegevused ja liiklusviisakus. Samuti tutvustasime elektritõukerataste head tava.

Vabatahtlike koolitamiseks töötasime 2020. aastal välja kombineeritud koolituskava – veebipõhine õpe ja kontaktõpe, mille tulemuslikkust mõõtsime ning lähtuvalt tagasisidest täiendame kava 2021. aastal. Kolmel koolitusel osales 70 vabatahtlikku. Koolitusel osalemise võimalust pakkusime ka Maanteeameti töötajatele, kellest kuus seda kasutas. 

2020. aasta vabatahtlike koolitustel osalenud viisid läbi 21 tegevust, milles osales 642 last, noort ja täiskasvanut. Lisaks on vabatahtlikud ennetusekspertide juhendamisel ja nõustamisel läbi viinud 25 tegevust, milles osales 1631 inimest. 

Lisaks lõime Facebookis vabatahtlikele grupi, kus jagame jooksvalt infot, et neid oma tegevustesse kaasata.

Maanteeamet tunnustab alates 2009. aastast liiklusohutuse auhinnaga parimaid koostööpartnereid, et väärtustada isikuid ja organisatsioone, kes on isikliku eeskuju, tööalase või ühiskondliku tegevusega silma paistnud liiklushariduse korraldamise või liiklusohutuse arendamisega. Möödunud aastal andsime seitsmes kategoorias välja 28 auhinda ning kolm eriauhinda. 
 

Politsei- ja Piirivalveameti kergliiklejatele suunatud ennetustegevus


2020. aastal viis Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) läbi ligikaudu 560 liiklusteemalist ennetustegevusi, milles osales ligi 14 000 last ja 3200 täiskasvanut. Võrreldes eelneva aastaga vähenesid tegevused 63% ja neil osalenute arv 54% võrra. 

Lastele suunatud ennetustegevused: 

  • 51 liiklusteemalisel tegevusel lasteaedades osales 1300 last. Lasteaias räägitakse lastele peamiselt helkurite kandmise vajalikkusest, ohutust teeületusest ning jalgrattaga sõitmise reeglitest ja ohutusest.  
  • 415 liiklusteemalise tegevusega jõuti umbes 8500 kooliõpilaseni. Esimese klassi lastele jagati 5000 liiklusaabitsat. Aabitsate jagamisega kaasneb koolides ka politseinike läbiviidav liiklusohutuse tund. 

PPA liikluse teemalistes loengutes ja koolitustel käsitleti järgmiseid teemasid: 
•    helkuri kandmise vajalikkus, 
•    jalgrataste tehniline korrasolek ning ohutu jalgrattaga liiklemise põhimõtted, 
•    mopeedi ja mootorrattaga seotud nõuded ning vanemas kooliastmes riskikäitumine, 
•    joobes juhtimisega seonduv ja seadusandlus.

PPA viis läbi jalgrataste ja jalgratturi turvavarustuse ning rattalubade kontrolli, et juhtida laste tähelepanu turvalisele liiklemisele. Samuti kontrolliti helkuri kandmist ja koolibussides turvavarustuse kasutamist.

Lisaks osaleti ligi 80 ennetusüritusel või tegevusel, kus käsitleti liiklusohutuse teemasid lastest eakateni. Nendel üritustel on osalenud ligi 3400 last ja 1600 täiskasvanut.

Kodanikupäeval, 26. novembril, klassikalist helkurkõndi COVID-19 viiruse tõttu ei toimunud. Kuid läbi noortekeskuste, kohalike omavalitsusüksuste ja päevakeskuste jagati ligi 7300 helkurit, millest 400 aitasid jagada Harjumaa koolibusside vedajad. Lisaks valmisid abipolitseinike kogu eestvedamisel videoklipid helkuri kandmise vajalikkusest, mida jagati sotsiaalmeedias.

Ülevaate koostasid

Nurmely Mitrahovitš
Politsei- ja Piirivalveamet
Juhtivkorrakaitseametnik
03.02.2021

Solveig Edasi
ekspert, ennetustöö osakond
25.01.2021

Viimati uuendatud 06.02.2021